Cykl obrazów olejno-akrylowych na płótnie
Dziewczyna i maszyna
Dziewczyna i maszyna to eksploracja relacji między kobiecością a technologią, osadzona w kontekście cyberfeminizmu, futurystycznych wizji oraz dialogu z tradycją literacką. Poprzez syntezę kobiecych sylwetek i mechanicznych struktur, tworzę własną opowieść o wyzwoleniu, kontroli i ewolucji człowieka w erze technologicznej transformacji. W cyklu odnoszę się do wybranych zagadnień występujących w sztuce nowoczesnej, m.in. w twórczości artystów awangardowych lat 20. XX wieku oraz futurystycznej poezji. Interesuje mnie fenomen dzisiejszych zaawansowanych technologii, które w coraz większym stopniu wpływają na nasze codzienne życie. Donna Haraway, prekursorka cyberfeminizmu, w eseju Manifest cyborga z 1985 roku twierdziła, że przed technologią nie możemy ani uciec, ani wpaść w bezkrytyczną euforię, raczej z optymizmem, radością i kreatywnością powinniśmy Meduzie spojrzeć w twarz i wymyślić całkowicie nowe sposoby współżycia z monstrum, którym staliśmy się my sami. Moje obrazy materializują metaforę cyborga Haraway przedstawiając kobiece sylwetki splątane z mechanicznymi elementami, przypominającymi przemysłowe maszyny. Przy użyciu malarskich technik przepracowuję własne lęki związane z ewolucją stworzonych przez człowieka bytów.
W przeciwieństwie do gładkich, niewidzialnych technologii krytykowanych w dyskursie AI, machineria przedstawiona na obrazach odwołuje się do estetyki industrialnej XX wieku, podkreślając materialność i cielesną interakcję. Bohaterki obrazów, choć pozornie bezbronne, marzą o przejęciu siły mechanicznych struktur i symbiozie z technologią. Mechaniczne elementy „wrastające” w kobiece sylwetki przypominają protezy, które nie uzupełniają braków, ale dodają mocy – jak współczesne odpowiedniki mitologicznych atrybutów bogiń. Przedstawiam wizję świata, w którym sztuczna inteligencja nie replikuje starych hierarchii, lecz staje się narzędziem budowania zupełnie nowych mitologii, gdzie maszyny śnią o matriarchatach, a kobiece ciała przekształcają technologię w przedłużenie swojej mocy. Stawiam pytanie: co stanie się z ludzkością, jeśli zastąpimy fizyczne ciało wirtualną formą?
Realizacja malarska składa się z zestawu olejno-akrylowych obrazów o zróżnicowanych wymiarach. By zobrazować skomplikowany i wielotorowy sposób działania najnowocześniejszych technologii, tworzę wieloelementowe kompozycje „uciekające” z pojedynczych płócien. Odchodząc od iluzyjnego sposobu przedstawiania konkretnych urządzeń w stronę obrazowania złożonych procesów zachodzących w skomplikowanym mechanicznym układzie, maluję geometryzujące formy. Obrazy stają się wyrazem próby uchwycenia czy zarejestrowania pewnych ogólnych formalnych i funkcjonalnych cech mechanizmu. Moją intencją jest „wciągnięcie” widza do gry, którą jest śledzenie kolejnych fragmentów rozrastającej się struktury, tworzonej przez łączenie, rozłączanie oraz odnajdywanie nowych możliwości połączeń. Ten zabieg, to nie tylko eksperymentalna zabawa formą, ale również własna metafora współczesnej rzeczywistości, w której technologia nie mieści się już w żadnych ramach.
Wybrane wywiady i artykuły:
Ewa Doroszenko
– artystka intermedialna, doktor sztuk plastycznych, mieszka i pracuje w Warszawie. Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2024 i 2019, Miasta Torunia w dziedzinie kultury w 2013 i 2011. Laureatka wielu międzynarodowych konkursów, m.in. Preview – Fait Gallery Brno 2016, Debuts 2018 – doc! photo magazine, Debut 2018 – Lithuanian Photographers Association oraz finalistka m.in. Noorderlicht International Photo Festival 2021, Kranj Foto Fest 2021, International Festival of Photography FIF BH – Brazil 2020, Athens Digital Arts Festival 2020, GENERATE! Festival for Electronic Arts 2019, Der Greif and the World Photography Organisation open call 2018, FILE Electronic Language International Festival Sao Paulo 2015, Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 2013, Konkursu Fundacji Grey House w Krakowie 2011.
Rezydentka m.in. Atelierhaus Salzamt Linz w Austrii, The Island – Resignified Lefkada w Grecji, Re_Act contemporary art laboratory Terceira Island w Portugalii, Petrohradska Kolektiv Praga w Czechach, Kunstnarhuset Messen Ålvik w Norwegii, Pragovka Gallery Praga w Czechach, Del Bianco Fondazione we Włoszech, Klaipeda Culture Communication Center na Litwie, AAVC Hangar Barcelona w Hiszpanii.
Prezentowała swoje prace na wielu wystawach, m.in. w Kasia Michalski Gallery w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, Vilnius Photography Gallery, MAH – Museum of Angra do Heroismo, Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu, Fundacji Rodziny Staraków w Warszawie, Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy, Pragovka Gallery w Pradze, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Foto Forum w Bolzano, Fait Gallery w Brnie, Galerii Propaganda w Warszawie, Exgirlfriend Gallery w Berlinie, Muzeum Współczesnym Wrocław, Instytucie Polskim w Düsseldorfie.
Prace artystki znajdują się w kolekcjach sztuki Hotelu Europejskiego w Warszawie, Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Re_Act contemporary art laboratory Terceira Island oraz Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu.
Pełna biografia:
https://ewa-doroszenko.com/bio